google-site-verification=OZ8jbGQJsgPYThJHurkITLUorJsFFq6ayS8B5SJz8xs

Nasza muzyczna biblioteczka dla Maluszków pomalutku się powiększa :). W ostatnim czasie zrealizowaliśmy projekt, który miał na celu stworzenie dla Was tj. rodziców i opiekunów niemowląt i małych dzieci, materiałów i pomocy do wspólnego muzykowania w domach. Będą utwory ludowe z różnych regionów Polski jak również własne kompozycje przedstawione w taki sposób, by dziecko słuchając, oglądając i powtarzając za rodzicem, było w stanie samodzielnie przyswajać język muzyki.

Serdecznie zapraszamy do oglądania, słuchania i wspólnego muzykowania!

“Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci”.

Przedstawiamy Wam filmik z kompozycją o wdzięcznym tytule “Konik”. Jest to jeden z najbardziej popularnych tańców kurpiowskich. Oparty jest na melodii w skali jońskiej w metrum dwudzielnym.

Kolejna odsłona tańców kurpiowskich. Tym razem powolniaki, które nie dość, że nie są wolne, to płynnie przechodzą z metrum dwudzielnego do trójdzielnego i na odwrót. Skala jońska lub durowa, a linie melodyczne – zróżnicowane i bardzo ciekawe. Pomuzykujmy z Maluszkami!

A teraz rytmiczanka w metrum wydawałoby się parzystym, ponieważ na 8, jednak rozumiane jest tutaj jako 3/3/2. “Nie ma, jest” to jedna z ulubionych zabaw małych dzieci. Wypróbujcie koniecznie!

“Podskoki” to śpiewanka w skali eolskiej w metrum dwudzielnym. Skala eolska jest jedną z najchętniej wykorzystywanych skal przez kompozytorów współczesnej muzyki rozrywkowej. Posłuchajcie tym razem z akompaniamentem dzwonków.

Kujawiaczka pt.: “Czerwone jabłuszko” nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Można jedynie przypomnieć, że jego piękna melodia oparta jest na skali molowej harmonicznej oraz metrum trójdzielnym. Taniec “kujawiak” pochodzi z regionu polskich Kujaw. Tym razem wykonujemy pieśń w stroju łowickim. Zapraszamy do wspólnego muzykowania z Maluszkami.

Rytmizowanie bez słów wymaga wielu różnych komunikatów niewerbalnych, by stało się ono interesujące dla najmłodszych. Dlatego zachęcamy do zabawy rytmem na różne sposoby. Spróbujmy wykorzystać metrum nietypowe na 5. Życzymy dobrej zabawy!

Kompozycje, śpiew, perkusjonalia: Żaklina Olchowik; akordeon, dzwonki: Michał Olchowik, kontrabas: Mateusz Bakun

Utwory ludowe zrealizowano w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Stroje: krakowski, lubelski i łowicki udostępnił Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Nagranie filmów i dźwięku zrealizował Dariusz Pupek. DZIĘKUJEMY!

Komentarze

Dodaj komentarz

Copyright © 2020 bobobit.pl. Napędza platforma WP Idea